Český pavilon na EXPO 25 zná svou podobu

trevor
Napsal trevor
20. Březen, 2023
Čtení na 2 minut

Před více než půlstoletím proběhla světová výstava EXPO 70 v japonské Ósace, kam se za 2 roky opět vrátí. Česko se jako samostatný stát účastní už pošesté.

Zdroj: Apropos Architects

Za vítězným návrhem stojí studio Apropos Architects. To pavilon pojalo jako elegantní skleněnou spirálu. Teď ale začne tvrdé vyjednávání o podmínkách a parametrech výstavby. Pokud by se s vítězem z nějakého důvodu nedohodli, dalšími v pořadí jsou studia na dalších příčkách.

Studio Apropos Architects má mezinárodní přesah, kromě Česka má zastoupení i ve švýcarském Curychu a nizozemském Haagu. Realizovalo řadu projektů v evropských městech: od bytových domů až po velké urbanistické celky. Na projekt pavilonu nazíralo optikou „sochání vitality“ a fasádu navrhlo z tabulového spékaného skla, vzhledem k tradici, jakou řemeslné zpracování tohoto materiálu v Česku má. Koncepce a téma pro českou reprezentaci nese název Talent a kreativita pro život. Česko se bude v Ósace prezentovat nejen svým sklem a vážnou hudbou, ale zejména českými inovacemi, perspektivními startupy, nanotechnologiemi a talenty z regionů.

 

Česká vláda již schválila rozpočet ve výši 290,2 milionu korun, finančně přispějí také soukromé firmy, organizace a instituce, a to v plánovaném rozmezí 170 až 220 milionů korun. Rozpočet české účasti na EXPO 2025 tak počítá s částkou přibližně 500 milionů korun.