Klimatické změny mění chuť šampaňského.

trevor
Napsal trevor
07. Září, 2023
Čtení na 2 minut

Nevyzpytatelnost počasí, sucho a mrazy mění hrozny z oblasti Champagne. Vinaři hledají cestu, jak šampaňské zachránit.


Ačkoli konzumace vína ve Francii každý rok klesá, šampaňskému a luxusní šumivá vína jsou na tom ekonomicky skvěle. Celosvětově. Jen v roce 2022 vyexpedovala oblast Champagne přes 325 milionů lahví šampaňského, díky tomu tržby poprvé přesáhly hranici šest miliard eur. Jenže brzy se jeden ze symbolů luxusu může nenávratně změnit. Nebo dokonce zmizet úplně. 


Hlavním problémem pro víno z oblasti Champagne je nevyzpytatelnost počasí, třeba stále častější požáry, záplavy a mrazy, pak také sucho. Podle dostupných údajů se aktuální nebezpečí sucha do poloviny století zvedne na stupnici od 1 do 100 ze současných 16 bodů na 43.

Příliš UV záření ovlivňuje například kyselost hroznů. Už teď se například stává, že díky slunci mají hrozny tolik cukru, že se už žádný nemusí přidávat. Což je na jednu stranu fajn, ale je to něco, co musí vinaři kontrolovat a hlídat, aby dosáhli žádané kyselosti a svěžesti finálního produktu. Francouzi tak například míří za kanál do Anglie a hledají místa s podobným klimatem.


Jenže, aby mohlo být šampaňské šampaňským, musí se dodržet celá řada přísných pravidel, včetně nutnosti produkovat ho v oblasti Champagne. Co když se ale budou muset vinaři přestěhovat? Anglické víno pak bude chutnat jako šampaňské, ale nebude se mu tak smět říkat. A skutečné šampaňské už bude úplně jiné. 

Související články