Vrcholí burčáková sezóna

trevor
Napsal trevor
15. Září, 2022
Čtení na 2 minut

Pokud fandíte burčáku, máme tu pro vás o něm pár zajímavostí, které jste možná nevěděli.Kvalitní burčák se skutečně pije na zdraví, obsahuje celou řadu zdravých látek například vitaminy skupiny B, biotin, také známý jako vitamin H, minerální látky jako zinek a železo a samozřejmě kvasinky. K tomu navíc vitamin C a cenný antioxidant resveratrol. Má díky tomu nejen pozitivní čisticí účinky na střeva, ale zároveň podporuje imunitní systém. Tady ovšem přichází formulka o rozumném množství a varování, že je to alkoholický nápoj s poměrně vysokým obsahem cukru.
 

Vinaři tvrdí, že kudy teče, tudy léčí, a že se ho má vypít stejné množství, jako máme krve. 

 

Pokud bychom se drželi pravidlem vinařů, měli bychom vypít pět až šest litrů. Průměrný burčák má čtyři až šest procent alkoholu, vypít ho kolik máte krve sice můžete, ale asi by bylo fajn si to rozložit do delších časových úseků. Odborníci pak doporučují vypít denně půl litru, nanejvýš jeden litr. Podle legislativy se burčák může prodávat od 1. srpna do 30. listopadu, přičemž musí jít o nápoj vyrobený z letošních hroznů vinné révy vypěstovaných na území České republiky. Právě v těchto týdnech se koná nejvíce vinobraní, dožínek a dalších akcí tohoto ražení, kde zpravidla seženete kvalitní burčák. Na kvalitu si dávejte pozor. Státní zemědělská a potravinářská inspekce každoročně odhalí mnoho pochybení. Nejčastějším je nastavování burčáku vodou a cukrem, což sice není zdraví nebezpečné, na benefitech to ale nápoji ubírá.

Nejlepší je burčák vypít jen pár hodin po stočení. Nesvědší mu cestování, ani dlouhý pobyt v lednici, kde vám síce vydrží i čtyři dny, ale nezapomínejte povolovat víčko.