Hyperloop: revoluce v cestování?

trevor
Napsal trevor
20. Listopad, 2020
Čtení na 1 minut

Společnost Virgin Hyperloop podnikatele Richarda Bransona dokončila první testovací jízdu s živými pasažéry. Učinila tak důležitý bezpečnostní test této technologie, která by mohla změnit přepravu osob i nákladů.

První dva lidé otestovali tzv. hyperloop, který pasažéry přepravuje vysokou rychlostí v kapsli hnané potrubím. Testu se v Nevadě účastnili dva zaměstnanci společnosti Virgin Hyperloop, která systém vyvíjí. 

Virgin Hyperloop

Testovací dráha je prozatím dlouhá 500 m, při zkoušce dosáhli rychlosti 172 km/h. Virgin Hyperloop očekává, že by se v budoucnosti mohly jeho kapsle s cestujícími a nákladem pohybovat rychlostí kolem 1 000 kilometrů v hodině. Cesta mezi New Yorkem a Washingtonem by tak trvala pouhých 30 minut a byla by tak dvakrát rychlejší než komerčním letadlem a čtyřikrát rychlejší než vysokorychlostním vlakem.

Virgin Hyperloop

Velkou otázkou je také komfort. Vizí je uzpůsobit kabiny tak, aby působily nejen bezpečně, ale v rámci možností i pohodlně, podobně jako v letadle nebo moderním vlaku. Cestu z Prahy do Brna za 14 minut bychom určitě všichni uvítali. 

Virgin Hyperloop