Follow trevor na B6 ♟️

trevor
Napsal trevor
07. Prosinec, 2020
Čtení na 3 minut

Seriál od Netflixu zažehl šachovou horečku. Milióny diváků si objednali šachové sety a zahajují svou hru dámských gambitem. Už taky hrajete?


Dámský gambit je šachové zahájení, a také název minisérie z produkce Netlixu, která aktuálně drží rekord ve sledovanosti. Během prvních osmadvaceti dnů si seriál pustilo přes 62 milionů uživatelských účtů. Seriál také zažehl šachovou horečku a prodej šachových setů stoupl až o 300%. Pokud jste i vy propadli kouzlu této hry, máme pro vás tipy na cestovní sety i českou specialitu.


Značka Pendleton se zaměřuje hlavně na módu z vlny. V nabídce najdete deky, kostkované košile, svetry, kabáty, boty aj. Typické vzory pro tuto značku doplňují i hrnečky, diáře, knihy o kempování, hrací karty i cestovní sadu šachu a dámy.


Cestovní šachy lze najít i pod pojmem turnajové šachy. Ty v podstatě existují v tvrdé a měkké variantě. Tvrdá varianta nabízí nejčastěji dřevěné pouzdro, ve kterém má každá figurka své místo a šachovnici získáte rozložením krabičky. Měkká varianta je podobná těm od Pendletonu, ale mnohem sofistikovanější. V pouzdře najdete srolovanou šachovnici, nejčastěji z vinylu, nebo napodobenin kůže, dost místa na figurky i hodiny. 

Pamětníci jistě budou pamatovat mini šachový set s kolíčky, kde jste malé figurky zapichovali do šachovnice. To už dneska nemusíte. Cestovní šachové sety jsou nejčastěji magnetické, dělají se v různých velikostech od kapesních po téměř standardní velikost. 

Česká klubovka

Nejrozšířenějším stylem šachových figurek je Stauntonova šachová sada. Česko se ale pyšní vlastním stylem figurek. Originální tvar českých klubovek navrhl v 80. letech 19. století jeden z našich nejvýznamnějších sochařů - Bohuslav Schnirch (1845–1901). Jeho největším a nejznámějším dílem jsou bronzové Trigy na nárožních pylonech budovy Národního divadla. Pracoval také na Rudolfinu nebo Pražské tržnici v Holešovicích a je autorem pomníku Jiříka z Poděbrad v Poděbradech. Byl také prvním předsedou Českého spolku šachovního, založeného 20. března 1884 a později i České asociace šachové, která byla založená 2. února 1888. 


Česká klubovka je v jistém ohledu jeho nejrozšířenějším a nejpoužívanějším dílem, protože s tímto designem hrají své partie čeští šachisté od 80. let 19. století až dodnes. Za víc než 100 let prošel vzhled české klubovky vývojem vzhledu i konstrukčních vylepšení. Například tělo dámy i krále se dnes vyrábí z jednoho kusu dřeva, dříve byla tato figurka vyrobena ze dvou kusů.