Tip na výlet: zámek Hradec nad Moravicí

trevor
Napsal trevor
22. Duben, 2021
Čtení na 2 minut

Ve slezském městě Hradci nad Moravicí se nachází Červený zámek pocházející z 80. let 19. století. V posledních letech prošel zámek citlivou rekonstrukcí pod vedením Atelieru 38. Na zámku pro letošní sezónu chystají několik jedinečných výstav.

zámek Hradec nad Moravicí pohled z dronu
Nejvýraznější změnou zámku z celkové zastavěné plochy 4 700 metrů čtverečních je jistě nádvoří, které bylo pro potřeby pravidelně konaných kulturních akcí. Nádvoří bylo vytvořeno z jednotného materiálu žuly. Mikroklima v horkých dnech zlepšuje fontána na nádvoří, která je skrytá do úrovně terénu.

nádvoří Červeného zámku
Zámek Hradec nad Moravicí je zámecký komplex, starší částí je tzv. Bílý zámek, z 19. století pochází novogotický Červený zámek s hlavní vstupní branou. Od roku 2001 je národní kulturní památkou. Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.

Oskar Kokoschka - portrét hradecké kněžny Mechtildy Lichnovské a portrét Vězeň nebo také Muž se zlým obličejem
Součástí hlavního prohlídkového okruhu bude, po dvě návštěvnické sezóny (květen 2021 - září 2022), jedinečná možnost shlédnutí dvou portrétů autora Oskara Kokoschky, slavného vídeňského expresionistického malíře. Portrét hradecké kněžny Mechtildy Lichnovské a portrét Vězeň nebo také Muž se zlým obličejem. Oba obrazy patří k nejcennějším ze sbírek zámku Hradec nad Moravicí.

Na základě vládních opatření je zámek v současnosti pro veřejnost uzavřen. Zámecký park je otevřen od 17. dubna 2021 o víkendech a svátcích. Při návštěvě prosím, dodržujte nařízené bezpečnostní pokyny.

 

Na zámek můžete vyrazit například z nedalekého Příboru, kde najdete krásnou Villu 603. Schová se vás sem až 16 do 7 pokojů. K dispozici je koupelna s kamenným umyvadlem, bidetem, WC a velkým kamenným sprchovým koutem se skleněnými dveřmi. Další sprchový kout a WC najdete v patře. Objekt má také zastřešenou terasu navazující na kuchyň pro cca 12 osob. A pozor! K dispozici tu je i jukebox s mikrofonem pro ozvučení interiéru i exteriéru, takže se samou krásou z místa můžete i rozezpívat.

Villa 603
Villa 603 interiér
Villa 603 zahrada

Související články