Kde se vzal kufr na kolečkách?

trevor
Napsal trevor
29. Září, 2021
Čtení na 2 minut

Mnozí z nás si už dnes cestování bez kufru na kolečkách ani neumíme představit. V době představení tohoto vynálezu si ale hledal své fanoušky spíše pomalu.


Kufr na kolečkách používáme něco málo přes půl století. Za vynálezce převratného zavazadla je nejčastěji pokládán Američan Bernard Sadow, pozdější majitel společnosti U. S. Luggage. Sadow byl Inovátor, který měl v USA na svém kontě přes dvacet patentů. Jednou se s rodinou vracel z dovolené a na letišti zápasil s ohromnými kufry. A tak dostal spásný nápad vybavit zavazadlo čtyřmi kolečky a popruhem.

patent Bernarda Sadowa
S ručně vyrobeným prototypem Sadow obcházel obchodní domy v New Yorku, které však o kufr na kolečkách nejevily zájem. Nakonec Sadow uspěl u řetězce Macy’s, který jeho první kufr na kolečkách prodal v říjnu 1970. A počátkem roku 1972 si dal zavazadlo patentovat. Jeho typ se ale nijak zásadně nerozšířil, za neúspěchem stojí zejména konstrukční chyby. Se čtyřmi kolečky na úzkém dnu a pružným popruhem byl neohrabaný, vratký a často se převracel. 

patent Roberta Platha
Kolečkový kufr moderního střihu – jak ho známe dnes – dorazil na trh až v roce 1987, kdy Robert Plath, pilot společnosti Northwest Airlines, chtěl usnadnit práci se zavazadly sobě, kolegům a letuškám. O Plathovy kufry byl obrovský zájem – nejen mezi zaměstnanci Northwest Airlines, ale i dalších aerolinek. A tak pilot založil firmu TravelPro, která je začala pod značkou Rollaboard vyrábět. V roce 1991 si pak zaregistroval ochranou značku, rozšířil firmu a začal s produkcí pro veřejnost. 


Do poloviny devadesátých let se tyto kufry rozšířily po celém světě. V té době už Plath dopravní letadla nepilotoval, užíval si splněný americký sen.