Cena za architekturu 2021

trevor
Napsal trevor
10. Listopad, 2021
Čtení na 2 minut

Historie hradu Helfštýn sahá až do 14. století. Nedávno prošel rekonstrukcí za níž stojí architekti Miroslav Pospíšil a Martin Karlík. Turisté, kteří sem přijíždějí jsou při návštěvě svědky snoubení starého s moderním, neobvyklé propojení dostalo Českou cenu za architekturu 2021.

Není tomu tak dávno, kdy byla památka z bezpečnostních důvodů uzavřena. Odpadávající zdivo ohrožovalo bezpečnost návštěvníků a urychlovalo degradaci památky. Hrad bylo potřeba zastřešit. Ostatně pokusy o to už byly několikrát v minulosti. Vždy ale narážely na odpor památkářů, kteří chtěli zachovat ráz stavby. Střecha podle nich nesměla přesahovat obvodové zdivo paláce. 

Projekt rekonstrukce tedy potřeboval unikátní přístup, o ten se architekti z Atelieru-r postarali na 120%. 
Samotná příprava projektu byla unikátní. Detailní 3D model hradu, vytvořený z tisíců dronových fotografií umožnil zmapovat neobvyklé tvarování zdiva, veškeré typy omítek a povrchové úpravy konstrukcí. 

 Do již existujících otvorů palácového torza jsme vložili konstrukci nové prohlídkové trasy, která propojila přízemí s dosud nedostupnými úrovněmi stavby


Skleněné střechy na ocelových nosnících splňuje požadavky památkářů. Schodiště a lávky jsou ze speciální oceli corten, pro kterou je typická červenohnědá barva. Přízemí tvoří chodníky z leštěného betonu. Projekt nakonec skutečně vrátil do místa život, protože se na památku mohli vrátit návštěvníci.

 

 

Související články