Na hory bezpečně

trevor
Napsal trevor
16. Listopad, 2021
Čtení na 1 minut

Zima už klepe na dveře a všichni se těšíme na hory. Někdy nás ale může zaskočit počasí, únava, nepřipravenost. Proto je tu aplikace Záchranka.

Horští záchranáři každoročně zasahují u desítek případů, kdy v horách hledají a zachraňují nezkušené turisty, kteří se vydají nedostatečně oblečení, vybavení na stezky určené pro skialpinisty, nebo neodhadnou dobu návratu a ztratí se ve tmě. Součástí aplikace Záchranka je také elektronická kniha túr, do které mohou uživatelé zanést plánovanou trasu a také čas, kdy by chtěli být z výletu zpátky v bezpečí. Pokud v tento stanovený čas následně oni ani nikdo jiný nepotvrdí, že z hor sešli v pořádku dolů, aplikace zalarmuje Horskou službu, která začne jednat. Což je samozřejmě funkce, kterou mohou využít i zkušení turisté. 

Funkce vychází z klasických knih, které jsou používány na horských chatách. Mimo plánované trasy a časové náročnosti do nich lze zanášet i jednotlivé členy výpravy a kontakt na blízké osoby. Ty jsou první, kdo je kontaktován v momentě, kdy nedojde ve stanovený čas k potvrzení návratu. Pokud se tedy letos chystáte vyrazit do přírody, dávejte na sebe pozor a určitě si aplikaci stáhněte. 

 

Související články