Vejce Benedikt: tip na eggcelentní snídani

trevor
Napsal trevor
07. Prosinec, 2020
Čtení na 4 minut

Sladké, slané, kvašené, cereální… Počkat! V tomhle článku nepůjde o to, jestli je k snídani lepší kváskový chléb s avokádem nebo rýžová kaše s javorákem a šťavnatými bobulemi. Tady půjde úplně o něco jiného. O vejce, bez kterých si my snídaně vůbec nedovedeme představit.

Vejce Benedikt? Bez obav. Nenecháme vás na hniličkách, tedy – na holičkách. Tip na perfektní vaječnou snídani vezmeme pěkně popořadě. Mrkneme se do historie, dáme vám návod, jak si skvělou snídani připravit doma, i tipy na místa, kde vám ji naservírují se vším všudy.

 

Pravda o vejcích Benedikt
Vejce Benedikt jsou oblíbenou a delikátní položkou každého solidního brunche i snídaňového menu. Dvě ztracená vejce podávaná na rozděleném anglickém muffinu s plátkem dobré uzeniny a přelitá holandskou omáčkou se stejně dobře se hodí k šálku kávy jako ke sklence mimosy. Jenže, kde mají svůj původ? Ne. U Benedicta Cumberbatche skutečně ne. Ani u amerického generála Benedicta Arnolda. To spíš u papeže Benedikta XIII., který držel přísnou dietu z vajec, ale ani to ne.

 

Pravdou je, že nejslavnější vejce světa pochází z Ameriky, z Manhattanu. Recept na ně vznikl pravděpodobně v době Gilded Age – pozlaceného věku – kdy také došlo i ke vzestupu brunchů. Ale aby to nebylo tak jednoduché, vaječný vynález té doby si nárokují hned dvě manhattanské restaurace. První z nich je legendární restaurace Delmonico's, kterou ve 30. letech 19. století otevřela švýcarská rodina. Mezi zdejší stálé hosty patřili kolem roku 1860 i manželé LeGrand Benedict. A protože Gilded Age byl nejen érou brunchů, ale i dobou obrovské nerovnosti příjmů, byl pan LeGrand milionářem. Tak co by pro něj majitelé restaurace s šéfkuchaři (ne)udělali, že? Vejce Benedikt, jak je známe dnes.

 

Druhá historka se točí okolo burzovního makléře Lemuela Benedicta. Lemuel byl typickým zhýralcem pozlaceného věku. Muž z bohaté famílie, kterého se jeho rodina zřekla, protože se oženil s operní zpěvačkou. Trávil spoustu času pitím po hospodách s dalšími bohatými lidmi. Jednoho rána roku 1894 přišel do hotelu Waldorf na snídani. S óbr kocovinou. Požádal tedy personál hotelu o něco, co by ho „spravilo“. Hotelový šéfkuchař Oscar Tschirky se chopil vařečky a voilà – vejce Benedikt byla na světě.

 

Recept na vejce Benedikt zažil za stovku let velkou evoluci. Dnes v něm můžete najít šunku, slaninu, ale i uzeného lososa, místo anglického muffinu, toast, briošku nebo žemli. Holandskou však vždycky.

 

 

Chcete celý recept? Tady ho máte v podání Zdeňka Pohlreicha.

 

Co budete potřebovat:

  • 4 vejce od šťastných slepic
  • 2 ks žemle (nejlépe slaný bagel nebo brioškovou bulku), rozkrojené na polovinu
  • 200 g kvalitní šunky
  • 1 lžíce bílého vinného octa

 

Na holandskou omáčku:

  • 3 žloutky
  • 150 g dobrého másla
  • 1 malá hrst nasekané petrželky
  • 150 ml bílého vinného octa
  • 3 kuličky celého pepře
  • šťávu z jednoho citronu

 

Jdeme na to:
Ocet vlijte do malého kastrůlku. Přidejte petrželku a vše svařte na polovinu. Přeceďte a uložte stranou. Ve vodní lázni prošlehejte tři žloutky se dvěma lžícemi vinného octa. Šlehejte tak dlouho, dokud nevznikne jemná pěna. Do pěny opatrně vmíchejte lžíci rozpuštěného másla. Opakujte tak dlouho, dokud nespotřebujete všechno máslo. Takto připravenou holandskou omáčku ochuťte solí, pepřem a citrónovou šťávou.

 

Ve větším hrnci přiveďte k varu vodu se lžící bílého vinného octa. Až začne vřít, udělejte lžící vír a opatrně vložte vejce. Vařte 2 až 3 minuty a vejce vyjměte nejlépe děrovanou naběračkou. Postup opakujte, dokud nejsou hotová všechna vejce. Jednotlivé poloviny pečiva opečte na sucho, navrstvěte plátek šunky, vejce a přelijte holandskou omáčkou.

 

Patříte mezi eggmany a milovníky snídaňových rituálů? Trevor pro vás našel místa s nejlepší snídaní. Prozkoumejte Sousedi Pavlov, Hotel Na Rozcestí, Nebespán, U Černé věže či Vila Na Landeku.

Související články