Tip na výlet: krkonošské útulny

trevor
Napsal trevor
29. Listopad, 2020
Čtení na 3 minut

Krkonošemi po stopách designu. Během letošního léta se v horách objevily čtyři nové, moderní turistické útulny podle návrhů studentů pražské ČVUT. Návštěvníci hor je mohou využít k odpočinku nebo jako nouzový nocleh, ale můžou se v nich schovat při nepříznivém počasí.

Po úspěšné spolupráci na lávkách svěřila Správa KRNAP studentům ČVUT projekt nových útulen. Studenti měli za úkol vytvořit přístřešek, kde si mohou turisté odpočinout nebo se schovat před nepříznivým počasím. Omezením byla maximální velikost 16 m² zastavěné plochy a cena, která neměla překročit 60 tisíc korun za jednu útulnu. Z celkem 30 návrhů vybralo šest k realizaci, čtyři jsou již na místě a dvě ještě na umístění čekají.


KØMEN doslovně symbolizuje kámen. Šutr. Boulder. Je jeskynní skrýší u Balvanového vodopádu a dotváří zákoutí stávajícího dětského hřiště.

KDE: Dětské hřiště Bílé Labe, zhruba 45 minut chůze od Špindlerova mlýna na toku Bílého Labe. Okolo prochází turistická trasa směrem k Luční boudě a dále na Sněžku. Přímo u útulny je dětské hřiště, ohniště a malý přístřešek.
Foto: instagram @nebudlenoch

ATÜLN vychází z archetypu přístřešku a je zdvižena do 2 m nad zem, aby umožnila snadný přístup i ve sněhových závějích. V létě je možno pod konstrukci schovat kola či zavěsit hamaku a vychutnat si překrásný výhled do údolí.

KDE: Přístřešek nad Klínovkamim asi 8 km od Pece pod Sněžkou na rozcestí turistických cest (rozcestí Klínovka)

Atüln vedle původního přístřešku nad Klínovkami. Foto: instagram @f0lik

JENGA jednoduše a sériově vyrobitelná, lehce sestavitelná, univerzální v závislosti na různou morfologií terénu. Útulna je navržena jako skládačka tak, aby jednotlivé části mohly být sestaveny v chráněném prostředí truhlářské dílny a potom bez větších potíží přepraveny na místo výstavby.

KDE: Sedlo pod Dvoračkami, rozcestí v Sedle pod Dvoračkami. Na rozcestí se kříží trasy běžkařské, turistické (Exkurzní a Vlčí cesta), cyklistické a asfaltová příjezdová cesta od Rezku.

Foto: instagram @hafran

STAN Hlavní inspirací byl stan. Který také poskytuje nouzové přespání a rychlý komfort, když jsme právě na cestách. Cílem tedy bylo vytvoření pohodlného a funkčního zázemí pro návštěvníky. Místa, kde se schovají před deštěm a případně zde mohou i nouzově přespat.

KDE: Harrachov, nedaleko soutoku řeky Mumlavy s Lubošskou bystřinou.


zdroj: http://utulnautulna.cekuj.net

Související články