Objevte fenomén turistických známek

trevor
Napsal trevor
23. Červen, 2023
Čtení na 2 minut

První česká turistická známka byla vydána v roce 1998 a tím vyvoleným místem, kde jste ji mohli koupit byl vysílač na Pradědu. Fenomén začal jako hra pro malé skauty.


Skautští vedoucí David Holub a Ladislav Šín byli překvapení, kolik dětí z Jeseníku nikdy nenavštívilo ani Praděd. Přišli tak s nápadem na hru, s cílem dobýt 10 nejzajímavějších míst celého pohoří. Jako ceny pro malé dobyvatele posloužily dřevěné placky. Od dětské hry to byl už jen krůček k fenoménu turistických známek

Dnes už je turistických známek několik tisícovek a najdete je nejen v České republice, ale třeba i ve Španělsku, Velké Británii nebo na druhém konci světa v Sydney. Každá známka přitom prochází pečlivým výběrem, jehož se zúčastní nejen zakladatelé tohoto fenoménu, ale díky hlasování také samotní turisté a sběratelé.

Ukázková sbírka turistických známek

Sběratelské perličky:

  • První česká turistická známka byla vydána v roce 1998 a tím vyvoleným místem, kde jste ji mohli koupit byl vysílač na Pradědu. Pokud ji nemají zrovna vyprodanou, koupíte ji tam dodnes
  • K Pradědu se váže i největší turistická známka: ta vyšla v roce 2008 a vážila 40 Kg (!) a vyobrazovala skupinu turistů mířících na největší horu Jeseníků.
  • V České republice je vydáno kolem 2300 známek. A k tomu si připočtěte speciální limitované kolekce!
  • Zhruba 20 známek bylo zrušeno a nahrazeno jinými, proto jsou tyto zrušené známky poměrně vzácné. Je to např. známka č. 1512 - Expozice lékáren. Ta zanikla, a proto musela být i známka vyřazena.


Nově je součástí Turistické známky QR kód, tzv. Audiobedekr. Tento hlasový průvodce po České Republice vám odvypráví z vašeho mobilního telefonu příběh daného Turistického známkového místa. Poví vám, kdo ubránil hrad před Švédy, z jakého kamene je postavena keltská svatyně, kteří obojživelníci žijí v chráněném jezírku, či kolik musíte vystoupat schodů na vrchol rozhledny. Tuto hlasovou encyklopedii neustále rozšiřujeme a doplňujeme o další texty.

S Turistickými známkami se hraje i sběratelská hra.

 

Související články