Tip na výlet: oslavte 100 let Jiráskovy horské cesty

trevor
Napsal trevor
31. Leden, 2021
Čtení na 3 minut

Trasa dlouhá 170 km vede z Broumova až do Litomyšle. Turisty vyhledávaná hlavní dálková hřebenová cesta v Orlických horách je dnes červeně značená. V roce 1921 trasu otevřel sám Alois Jirásek, který o kraji často psal, a proto byla cesta věnována právě jemu.

výhled na Orlické hory

Vydejte se po červené

Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu. Klub českých turistů vyznačil základ této délkové trasy už roku 1893. Její vznik byl impulzem k dalšímu rozvoji turistiky. Své postavení si cesta zachovává dodnes a je jedním z hlavních fenoménů Orlických hor.


Jiráskova horská cesta plaketa

100 let této slavné hřebenovky oslavíme letos v létě. Slavnostní otevření proběhlo 31. července 1921 u chaty Panorama v Deštném v Orlických horách, které dosud připomíná nejen pamětní deska Aloise Jiráska, který se tehdy jako již 70-ti letý akce účastnil, ale také pomník JUDr. Jindřicha Štemberky. Nedaleko chaty se ukrývá dřevěná poutní kaple s léčivým pramenem.

zámecké návrší Litomyšl
Poznejte litomyšlské kulturní dědictví UNESCO

Trasa byla původně kratší, čítala asi 90 km a vedla z Jiráskova rodného Hronova do Jablonného n.O. Až v dalších letech byla na počest A. Jiráska prodloužena do České Třebové a Litomyšle, na dnešních 170 km. Dlouhé kilometry nemusíte ujít po vlastních. Mírný profil Orlických hor je zároveň krásným tipem na rodinný cyklovýlet, neboť nás nečekají žádná velká převýšení. Trasa po hřebeni hor navíc probíhá z větší části po zpevněné cestě. V zimním období můžete vyrazit na běžky.

Lyžařské trasy Pod Homolí
Orlické hory nabízí desítky kilometrů upravených tras nejen po hřebenech. ýlet na běžkách můžete zahájit v některém ze středisek – od západu je to Olešnice, Sedloňov, Deštné, Říčky a Rokytnice. Ideálním nástupem do hřebenových běžkařských stop je vysoko položený Šerlich. 

malebná Chalupa ve Zvonkovém údolí
Výchozím bodem pro putování v Orlických horách vám může být Chalupa ve Zvonkovém údolí. Chalupa leží v samém srdci chráněné krajinné oblasti Orlických hor. Jen louky, potoky a divoká zvěř. V chalupě jsou pro vás připravené tři ložnice pro max. 6 dospělých a 2 děti, obývací pokoj s kuchyňským koutem a krbovými kamny, koupelna a WC. Televizi tu nehledejte, Wi-Fi tu ale "sviští". Využít tu můžete dřevěný koupací sud, který se dá vytopit i v zimě, ohniště, pískoviště, trampolínu, prolézku, hračky, houpací síť, přenosný gril, badminton, zahradní nábytek i společenské hry. 

Související články