Co je glamping?

trevor
Napsal trevor
25. Únor, 2022
Čtení na 3 minut

Glamping je ideální ubytování pro rozmazlené dobrodruhy, kteří chtějí prožít noc v přírodě, ale nechtějí se vzdát pohodlné postele. A když to trochu přeženeme: věděli jste, že jedním z průkopníků glampingu byl anglický král Jindřich VIII.?

Lesní glamping, Pěčín
Historie
Glamping je složeninou glamorous (okouzlující) a camping (kempování). V angličtině se slovo objevilo kolem roku 2005, do Oxfordského slovníku angličtiny bylo zapsáno v roce 2016. Historie glampingu ale sahá hluboko do historie. Je jisté, že nejen evropští králové s sebou na diplomatická setkání a vojenské výpravy nevezli prostý stan a nespali na zemi. Wikipedie například upozorňuje na setkání Jindřicha VIII. a Františka I. Francouzského na severu Francie. Postaveno bylo asi 2800 stanů, kolem kterých teklo z fontán červené víno a pivo. Oba králové se chtěli ukázat v co největší nádheře a nechali si postavit stany zdobené zlatem. Jindřichův stan byl pokrytý zlatým suknem, byl však mnohem větší než stan Františka I. Měl rozlohu okolo deseti tisíc metrů čtverečních, vzhledem se podobal skutečnému hradu a zastínil i skvostný Františkův stan. Událost provázely turnaje a hostiny, její politický dopad byl však mizivý. V angličtině se setkání říká: Field of the Cloth of Gold (Pole zlatých suken). Na luxus si potrpěli také Osmané, kteří si na vojenské mise vozili celou armádu řemeslníků starajících se o stavbu jejich palácovitých stanů.

Pole zlatých suken, malba z roku 1545

Glamping dorazil i k nám. V České republice teď rostou glampingy jako houby po dešti. Nabídka je široká od luxusních glampingů až po „spíš camping než glamping“ a cenové rozpětí je taktéž široké. Za glamping můžete zaplatit víc než v hotelu, ceny se pohybují mezi 3000 – 7000Kč. 


Stan nebo domeček
Majitelé a provozovatelé glampingů jsou vynalézaví a hledají stále nové typy ubytování, jaké na svých pozemcích postavit. Kempování evokuje hlavně stanování, ale noc můžete strávit v domku na stromě, upraveném posedu, maringotce, jurtě i speciálním glampingovém iglú. Mnoho zařízení nabízí v ceně pobytu také snídani, která je často bio, z lokálních surovin a připravená s láskou. Glampingy nabízejí možnost grilování, opékání špekáčků, někdy nechybí možnost koupání v jezeře, rybníku nebo biotopu. Stále častěji je součástí také wellness v podobě sauny, nebo finské vany. Horší to bývá s kuchyní a koupelnou. Ale glamping má být taky trochu dobrodružství, tak proč si neužít venkovní studenou sprchu a noční výlet s baterkou do kadibudky… 

Glamping pod Liščím kopcem
Glamping pod Liščím kopcem

Yurtinbe
jurta Yurt in Be

Malešov Kemp
Malešov kemp

Altány Orlice
Altány Orlice

Krabička Farma Poříčí
Krabička Farma Pořičí

Stromovny

Glamping Luhačovice

Související články