8 tipů pro zelenější cestování

trevor
Napsal trevor
29. Srpen, 2022
Čtení na 5 minut

Zajímáte se o udržitelnost, záleží vám na přírodě a nechcete být zlodruh, který svým cestováním drtí planetu? Máme pro vás pár tipů, jak cestovat zeleněji.

znak na pláži: nic tu nenechávej, jen své stopy v písku
Během pandemie jsme s překvapením zjistili, jak by některá města vypadala bez turistů. Fotky průzračné vody v Benátských kanálech obletěli svět. Zároveň ale destinace mimo ruchu měst, v přírodě, dostali pořádně zabrat. To v mnoha lidech vyvolalo otázku, jestli turismus nepotřebuje změnu. Protože v trevorovi věříme, již brzy budeme moct cestovat naplno, připravili jsme pro vás pár tipů, jak cestovat líp.

Zelená“ se stala synonymem pro „ekologicky šetrné“ nebo „ekologicky uvědomělé“. Zelené cestování tedy přišlo do módy jako široký termín používaný k zahrnutí ekoturistiky a odpovědných cestovních praktik, které se obecně snaží prospět životnímu prostředí a sociálnímu a ekonomickému blahobytu místních lidí.


Jak tedy cestovat lépe?
Je jedno, jestli cestujete často nebo jen jednou za pár let. Každý z nás může, i když drobnými krůčky, přispět k tomu, aby si cestování a přírodu mohli užít i naše vnoučata. Nikdo z nás asi nedokáže sám zachránit svět, ale když všichni spojíme síly, určitě bude změnu vidět!

zelené cestování

1. Způsob dopravy
Letecká doprava má největší negativní vliv na životní prostředí. Samozřejmě, jsou destinace, kam se jinak dostanete jen velice těžce. Když už musíte letět, zkuste následující tipy:

  • Zvolte raději let bez přestupu. Je to právě start a přistání, které produkují nejvíc CO2.
  • Vykompenzujte svou uhlíkovou stopu. Některé aerolinky již nabízí možnost přikoupit kompenzaci přímo s letenkou nebo můžete využít takzvané offsetové organizace. Tyto společnosti pak vaše peníze investují do projektů zaměřených třeba na obnovitelné zdroje energie, výsadbu lesů, a jiné prospěšné projekty. Například, při zpátečním letu Praha – New York, připadá na osobu kolem 1,7 tuny CO2. Vykompenzování této uhlíkové stopy stojí kolem 400 Kč. (carbonfootprint.com)
  • Cestujte na lehko. Není to moc překvapivé, ale čím víc letadlo váží, tím víc emisí vyprodukuje. Takže berte jen příruční batožinu a poděkuje vám nejen naše planeta, ale i vaše peněženka.

Nejzelenejší je však cestování po Česku, a to právě na kole nebo vlakem. Za 699 korun koupíte rodinnou jízdenku, která platí jeden den v rámci celé republiky.

smart watch boarding pass

2. Netiskněte
Dnes už není potřeba mít vytištěný boarding pass nebo potvrzení o rezervaci. I naše dárkové trevor vouchery si můžete vybrat v elektronické variantě. Promyslete si, co všechno budete potřebovat a stáhněte si to do mobilu před cestou. Za tým trevor také doporučujeme stáhnout si offline mapy, abyste nezabloudili ani v místech bez signálu.

odhozená rouška

3. Starejte se o své odpadky
Víte proč na Instagramu málokdy uvidíte fotky zobrazující temnou stránku turismu – odpadky válející se při turistických stezkách a zničenou přírodu? Protože se na to nikdo nechce koukat. Tak koukejte své odpadky sbalit a vzít z hor zpátky domů, kde je hezky roztřídíte. Tímto moc děkujeme lidem, kteří sbírají i cizí odpad a dělají přírodu hezčí pro další návštěvníky.

4. Nakupujte lokálně
Zkuste vždy kupovat lokální potraviny a výrobky. Nejen, že tím podpoříte danou oblast, ale i ušetříte velkou uhlíkovou stopu, která vzniká při dovozu tovaru ze zahraničí.

5. Berte si sebou svou láhev na vodu
Na letišti nás během bezpečnostní kontroly vždy přinutí vyhodit všechny láhve s vodou a hned za kontrolou pak kupujeme další, protože nápoje v letadle stojí randál. Když si na letiště přinesete vlastní láhev, prázdnou ji přenesete přes kontrolu, na druhé straně si můžete načepovat v pítku a pak v letadle frajeřit s nejlevnější vodou na palubě.

Ať cestujete kamkoliv, vlastní láhev oceníte. Můžete si ráno v hotelu nabrat vodu a vyrazit kamkoliv bez toho, abyste někde kupovali předraženou balenou vodu.

6. Abyste se v hotelu cítili jako doma...
Užívat si každý den vanu a nonstop puštěnou klimatizaci, když nemusíte platit účty za vodu ani elektřinu je opravdu lákavé. Zkuste se v hotelu chovat jako doma. Zhasínat světla a vypínat klimatizaci, když odcházíte. Místo koupele se sprchujte, nebo se koupejte ve dvou 😉. K napuštění vany je potřeba kolem 200 litrů vody, při sprchování minete v průměru 40 litrů.


Pokud vás toto téma zaujalo a chcete udělat ještě víc, můžete se vzdát uklízení pokoje a výměny ručníků každý den. Když dáte na dveře ceduli „nerušit“, pokojská ušetří elektřinu na vysávání, chemické prostředky na čištění a vodu na praní ručníků.

nerušit

7. Vybírejte „zelené“ ubytování.
Zajímejte se o zelené praktiky hotelu předtím, jak jej zarezervujete. Například v Mosaic House v Praze recyklují vodu, vyrábí energii a vlastní zeminu a vytváříme zelené plochy. Navíc se pyšní neutrální bilancí CO2. Majitelé chalupy U Květů používají ekologické přípravky, podporují místní rodinné firmy a bezobalový přístup.


8. Do poslední kapky
Tohle nám, Čechům, asi není třeba vysvětlovat dvakrát. Nepoužité zbytky šamponů, kondicionérů a jiných toaletních potřeb, které jsou hostům k dispozici na pokoji, se často vyhazují. Když už tu malou lahvičku jednou otevřete, tak si ji pak vezměte s sebou domů. Můžete ji využít celou, správně vytřídit nebo ji znovu použít, když budete potřebovat cestovní balení. Pozor, velké balení, které jsou zamýšleny pro víc hostů, neberte.


 

Související články