Tipy na výlet: Česko, krajina čertů

trevor
Napsal trevor
28. Duben, 2022
Čtení na 3 minut

Čerti neodmyslitelně patří nejen do českých pohádek a legend, ale také do české krajiny. Máme pro vás rohaté tipy na výlet.

Čertovy kameny Foto: Radek Leskovjan

Přírodní rezervace Peklo u Nového Města nad Metují
chrání v hluboce zaříznutém údolí řeky Metuje a Olešenky vzácné druhy rostlin a živočichů, kterým vyhovuje chladno sevřeného údolí. Peklo je také křižovatkou několik pěších turistických tras a cyklostezek. Cestou po proudu řeky Metuje vás dovede do asi 5 km vzdáleného Nového Města nad Metují. Jiráskova stezka směřuje opačným směrem podél říčky Olešenky ke zřícenině středověkého hradu Frymburk. Když vás přepadne hlad, stave se v Pekelci, tedy v Bartoňově útelně. Starý mlýn byl přestavěn v roce 1912. 

O Jesenicku vypráví lidová pověst, že když Pánbůh tvořil svět a rozdával své dary, jaksi na tento kraj pozapomněl a lidé neměli z čeho žít. Aby svou chybu napravil, nakázal ďáblovi, aby po horách a údolích rozsypal něco ze svých pokladů. Ovšem nebyl by to ďábel, aby se nechtěl z tohoto úkolu vykroutit - místo zlata a stříbra rozhazoval po kraji jen kamení.

V blízkosti města Jeseník se nacházejí Čertovy kameny - jejich návštěvu lze spojit s výletem na rozhlednu Zlatý chlum a k Mechovému jezírku na Rejvízu. Skalní útvar je 40 m vysoký a 100 m dlouhý. Výstup na vrchol je zajištěn řetězy. Navíc se tu vyskytují skalní mísy a křesla. Nechybí výhledy do údolí Bělé a do Polska. 

Skalní útvar Čertovy kazatelny se nachází nedaleko zříceniny hradu Rychleby (která také stojí za návštěvu), nad malebným údolím Račího potoka. Hlavní skála, připomínající tvarem kostelní kazatelnu, je vysunuta nad hlubokým kaňonem a zajištěna zábradlím; v okolí a v nižších partiích je několik dalších skalek. 

hrad Houska Foto: Zdeněk

Další tip na výlet: Hrad Houska - nikdo neví, kdo ho postavil, a proč na tomto místě: nevedla tudy žádná hranice, obchodní stezka a dokonce nebylo ani co chránit. Zvláštností je skála, která prostupuje celým hradem. Její části můžete spatřit jak venku na nádvoří, tak i uvnitř hradu. Podle legendy je hrad zbudován na skále, ve které vede průrva až do pekla. Právě nad touto průrvou má stát hradní kaple, jako jakýsi "bezpečnostní špunt". Traduje se také, že v podzemí hradu je množství podzemních chodeb a prostor, v nichž mají být pohřbeny "jisté věci"

Hledáte tip na výlet v okolí Prahy? Máme! Vydejte se směr Mělnicko, kde do pískovcových skal vytesal v polovině 19. století sochař Václav Levý řadu mohutných kamenných soch a obličejů. Nejznámější z nich jsou téměř deset metrů vysoké, říká se jim Čertovy hlavy a z Želíz vás k nim dovede modrá turistická značka. V Česku najdeme mnoho dalších rohatých míst. Závěřem vás ještě pozveme do České Kanady, pro kterou jsou typické nejrůznější žulové skalní útvary v lesích. Jedním takovým útvarem je také známá Ďáblova prdel. 
Související články