Cestovní deník: Chata Tollendorf

trevor
Napsal trevor
16. Prosinec, 2020
Čtení na 3 minut

Za loupežníky z Lužických hor. Navštívili jsme Chatu Tollendorf, která vám nabídne rozhled i rozlet. Skvělá základna pro výlety do okolí. Ideální pro rodinu s dětmi i partu přátel, pejsci vítáni.

Malý rodinný penzion Chata Tollendorf se nachází v srdci Lužických hor. Jméno je z původního německého názvu pro osadu Rozhled – Tollendorf, která je poprvé zmiňována již v roce 1471. Nachází se přímo pod vrcholem rozhledny Jedlová a kousek od romantické zříceniny hradu Tolštejn. Zároveň je skvělým bodem pro objevování přírodních scenérií Českosaského Švýcarska.


Chata Tollendorf nabízí 6 apartmánů, které jsou pojmenované po místních loupežnících z dob minulých. My jsme například pobývali u loupežníka Raschauera. Chcete znát jeho příběh? Kousek od vsi Vlčí Hora pobýval místní loupežník a žhář Jakob Raschauer, který zde budil hrůzu v 18.století. Prý byl neviditelný díky své červené vestě a neustále unikal spravedlnosti. Až v roce 1740 byl polapen a popraven. Vedle jeho chalupy byl velký dub, pod který schovával nakradené peníze. Z jeho chaloupky dnes zbyly jen trosky, ale kdo ví, třeba někde pod nimi stále leží neviditelná vesta a čeká, až ji někdo najde.Kotlíkářský mix 4ever

Chata měla úžasnou vánoční výzdobu. V místní samoobslužné osvěžovně jsme nadělali spoustu čárek na tabuli spotřeby. Všechno tu stojí 30 Kč. Káva, čaj, víno, pálenka i pivo. Buďte poctiví! Můžete si tu zatopit v peci, nebo posedět venku u ohně. V kotlíku jsme si udělali chilli con carne (nebojte, tmavá čokoláda nechyběla). Kotlíkářský mix na Spotify, dobré pití a přátelé, co víc si přát. Víme co. Ráno jsme se vzbudili a sněžilo, lepší to snad už být ani nemohlo. Před dveřmi našeho pokoje na nás už čekala výborná snídaně. Tu si samozřejmě můžete sníst v soukromí svého pokoje, nebo dole v kruhu přátelském.


Na výlet

Nás tu zrovna chytil první sníh roku 2020, naše profily na Instagramu se okamžitě zaplnily zasněženými storíčky. Fotogenických míst najdete v okolí spoustu. Z Chaty Tollendorf lze vyrazit na rozhlednu Jedlová, objevovat tajemství Lužických hor, navštívit zříceninu hradu Tolštejn, nebo se vydat směr Národní park České Švýcarsko. Na chatu můžete jet s rodinou, přáteli i s kolegy. Chata ráda uvítá vaše psí miláčky, kteří si určitě budou rozumět s místní šéfovou, buldočicí Ajou. Pokud rádi putujete po stopách českého piva, nedaleko leží několik pivovarů a palíren: Falknštejn, Cvikov, BORN, pivovar a palírna v České kamenici. O dobré jídlo a pití není v okolí nouze. 

Těšíme se, že se na chatu ještě někdy vrátíme.
Související články